Wpis zainspirowany częstymi pytaniami na grupach wiatrówkowych i forach strzeleckich.  

Jak mantra powtarzają się pytania w stylu: "Mam x złotych i widzę, że w tym przedziale można wybierać już wśród wielu typów wiatrówek. Jaką powinienem kupić?" Najczęściej jest to budżet, który raczej kojarzy się z klasycznymi wiatrówkami sprężynowymi. Często jest nawet troszeczkę większy. Tego typu pytania najczęściej zadają nowi adepci, którzy jeszcze nie mają doświadczenia z różnymi modelami wiatrówek.

Tanie wiatrówki PCP - czy warto?

A co gdybym wam powiedział, że istnieją wiatrówki, które po wyciągnięciu z pudełka pozwalają na eksploatację nowemu adeptowi, są w podobnym budżecie, nie wymagają żadnych dodatkowych zabiegów, są bezodrzutowe, mają magazynki i nadają się idealnie do rekreacji dla początkujących? Tak, panie i panowie, wiatrówki PCP to idealny pomysł na rozpoczęcie przygody ze strzelectwem. Te karabinki są niezawodne, tanie w eksploatacji i bezpieczne. A co ważniejsze, są znacząco celniejsze od wiatrówek sprężynowych. Ich metoda działania przekłada się na to, że nie generują odrzutu, bo nie mają ciężkich ruchomych elementów w środku, a zarazem działające siły na mechanizm są mniejsze, co przekłada się na większą żywotność. W tych wiatrówkach śrut wystrzeliwany jest za pomocą sprężonego powietrza. A to sprężone powietrze jest przechowywane w kartuszu pod lufą i pompowane specjalną pompką PCP. Karabinki te są na tyle przystępne, że mogą z nich strzelać wszyscy członkowie rodziny – od najmłodszych, którzy poradzą sobie z ich wagą, po rosłych chłopów. Niewątpliwą zaletą jest też to, że po napompowaniu korzystamy z magazynków, dlatego oddawanie kolejnych strzałów jest bardzo łatwe, a sam strzał jest dużo przyjemniejszy. Poniżej znajdziesz nasze przykłady takich karabinków:

BUDRZETOWE PCP

Czy wiatrówkę PCP napompuję kompresorem warsztatowym albo pompką samochodową? 

Nie. Do karabinka będziesz również potrzebował pompki PCP, która jest w stanie sprężyć powietrze do ciśnienia około 200 barów. To około 10x więcej niż najwydajniejsze kompresory warsztatowe. Można zastosować też butle nurkowe lub dedykowane kompresory ale w tym wpisie skupimy się na najekonomiczniejszych wariantach którymi są pompki pcp ręczne.  


POMPKI PCP

Jakie są zalety karabinków PCP względem karabinków sprężynowych:

  • Brak konieczności ingerencji w mechanizm (przegląd zerowy, tuning) – wychodzą z fabryki gotowe do działania.
  • Brak konieczności napinania twardej sprężyny – poradzą sobie z nimi wszyscy członkowie rodziny, nie porównywany komfort eksploatacji. 
  • Brak odrzutu – to znacząco większa celność, powtarzalność i przyjemność ze strzelania.
  • Żywotność - mniejsze siły mechaniczne to długoletnia praca - 10/15 lat bez awarii to nic nadzwyczajnego nawet przy intensywnej (klubowej) eksploatacji. 

Z racji braku działania dużych sił sprężyny i bezwładności ciężkich części, karabinki te są znacząco trwalsze – tani karabinek może przetrwać eksploatację dużo dłużej niż wiatrówka sprężynowa renomowanej firmy, a ewentualna naprawa sprowadza się do wymiany załączonych oringów, które kosztują kilka groszy za sztukę. Natomiast ich żywotność też zwykle jest liczona w latach. 

Precyzja strzelania z karabinków PCP, nawet budżetowych, jest na tyle duża, że zupełnie nowy strzelec ma realne szanse na rywalizację nawet z bardziej doświadczonymi kolegami na działkowych zawodach.

Porady z intenetu - każda pliszka swój ogonek chwali często nie znając alternatyw

Niestety większość odpowiedzi, które uzyskują nowi strzelcy na grupach, można podzielić na dwie grupy, które w przypadku początkujących nie mają większego sensu.

Pierwsza grupa to: "Kup wiatrówkę model X, a potem koniecznie oddaj ją do kogoś, kto wykona tuning." Czy wam też na pierwszy rzut oka nie wydaje się to bezsensowne? Jeżeli mamy większy budżet, to chyba nie potrzebujemy czegoś, co od razu będzie wymagało poprawek, prawda? 
Ja osobiście bym nie kupił z salonu samochodu słysząc że odrazu trzeba go oddać do mechanika i to zwykle konkretnego wskazanego...  

Droga, już troszeczkę bardziej sensowna odpowiedź, to sugerowanie jakichś bardzo luksusowych modeli wiatrówek sprężynowych. Jak wiatrówki Weihrauch albo Air Arms. Ma to trochę więcej sensu, natomiast często i tak wykracza znacząco poza budżet i dalej wiąże się ze wszystkimi charakterystycznymi cechami dla wiatrówek sprężynowych.

Tak czy inaczej my mamy je wszystkie i chętnie doradzimy! 

AirGun.pl - Militaria i wiatrówki

Jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z tekstem to zapraszamy do kontaktu i komentowania.  

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
phone
phone