Odpowiedz na pytania a dowiesz się czego potrzebujesz aby zacząć strzelać z wiatrówki PCP

Kliknij punk aby przewinąć do porady!

1. ✅ Czy chcesz wykorzystywać klasyczne mechaniczne przyrządy celownicze? (czyli muszkę i szczerbinkę)

2. ✅ Skąd weźmiemy sprężone powietrze?

3. ✅ Futerał, pokrowiec czy walizka na broń? Istotny punkt!

4. ✅ Tłumik, separator lub inne urządzanie wylotowe PCP

5. ✅ Akcesoria - pomniejsze must have strzelca PCP

To fundamentalne pytania które zadajemy przez lata wszystkim naszym klientom które pozwalają nie przeoczyć żadnego ważnego zagadnienia i mieć pewność że sprzęt będzie gotowy do użytku prosto po wyciągnięciu z paczki.

1. ↪ Czy chcesz wykorzystywać klasyczne mechaniczne przyrządy celownicze? (czyli muszkę i szczerbinkę)

Nie - w takim razie nic Cię nie ogranicza! Celownik optyczny można zamontować na każdą wiatrówkę PCP - natomiast mechaniczne tylko na nieliczne. Do wyboru masz:

  • Lunety - zwróć uwagę jaki rozmiar szyny montażowej ma Twój karabinek, 11 lub 22mm (wiele karabinków ma oba) i dobierz odpowiedni montaż. Często tańsze lunety (choć nie zawsze) mają montaż już w komplecie.
  • Kolimatory - to elektroniczne celowniki stosowane do strzelania na krótkich dystansach lub do szybkiego celowania. Tu również zwróć uwagę na szerokość montażu.

Tak - wbrew pozorom karabinków które nadal mają je fabrycznie montowane jest coraz mniej a mogą być dobrym wyborem w szczególności dla strzelców z ograniczonym budżetem. Pozwalają nam na rozpoczęcie przygody strzeleckiej bez korzenności inwestycji w optykę.

Karabinki PCP wyposażone w muszkę i szczerbinkę to np.

Subkarabinki PCP - czyli pistolet z kolbą - bardzo doba opcja "rodzinna" dająca lekki i mały karabinek dla pań i juniorów i pełnowymiarowy pistolet dla postawniejszych strzelców

2. ↪ Skąd weźmiemy sprężone powietrze?

Mamy do wyboru aż 3 opcje które możemy dostosować do budżetu i potrzeb. Jednak kompresor warsztatowy czy bulwa z gazem technicznym nam tu nie pomoże.

  • Pompka PCP - Najtańsza i najbardziej mobilna opcja. Na czasami demonizowane na forach strzeleckich bo wymagają pewnego wysiłku i techniki pompownia. Jednak każdy strzelec o wzroście +170cm i masie +70kg sobie z tym poradzi. Nagrałem film jak prawidłowo pompować, sprawdź!
  • Butla + przetoczka - Jest to jeden z najwygodniejszych sposobów jednak trzeba pamiętać o kilku ważnych szczegółach. Większość karabinków pracuje na ciśnieniu 200 lub 250 BAR czyli musimy mieć odpowiednią butlę. Powinny interesować Cię tylko butle o ciśnieniu pracy 300BAR i ciśnieniu próby 400/420. Butla o niższym ciśnieniu nie ma sensu ponieważ spadek ciśnienia jest odczuwalny już od pierwszego nabicia. Natomiast przebijanie butli ponad ciśnie pracy jest skrajnie nieodpowiedzialne i może skutkować wybuchem lub zerwaniem zaworu. Butle można napełnić w centach nurkowych oraz w niektórych punktach obsługi gazów techniczny i remizach strażackich. Pamiętaj że Twoja butla powinna mieć ważną legalizację UDT i musi być nabijana tylko czystym powietrzem.
  • Kompresor PCP - łączy zalety pompki i butli. Jest mobilny z racji niewielkich gabarytów i uwalnia nas od wysiłku. Występują modele które mogą być zasilane w terenie z samochodu oraz takie które wymagają zasilnia sieciowego 230v.

3. ↪ Futerał, pokrowiec, walizka na broń? 

Wbrew pozorom to w czym będziesz trzymał swój sprzęt ma z główne zadane chronić Ciebie! A sprzęt przy okazji. Choć świadomość społeczna bardzo rośnie to nie chcemy straszyć postronnych paradując w środku miasta do samochodu z "bronią". Drugi istotny aspekt to to że możemy narazić się na nieprzyjemności ze strony zaalarmowanych służb. Oczywiście dysponując wygodnym futerałem albo skrzynką dużo łatwiej jest się nam zabrać z całym "szpejem" i jest to nieoceniona zaleta.

4. ↪ Tłumik, separator lub inne urządzanie wylotowe PCP

Choć w wiatrówkach PCP nie mamy wybuchu ładunku prochowego ani uderzenia tłoka w dno cylindra to sama dekompresja czyli bardzo szybkie rozprężanie się powietrza uchodzącego z lufy potrafi być bardzo głośne. Spowolnienie tego przepływu znacząco obniża ten dźwięk - to zapewnią nam Tłumiki. Drugą opcją są Separatory - które zmieniają kierunek wypływu powietrza tak aby nie uderzało w tył śrutu co poprawia celność karabinka. Stosowanie w szczególności tłumików jest ważne nie tylko dla naszego komfortu ale również na postronnych aby nie straszyć, denerwować lub zwracać uwagę na siebie ciągłym ostrzałem.

5. ↪ Akcesoria - pomniejsze must have strzelca PCP

Kiedy już jesteśmy w terenie są rzeczy bez których niby można się obyć ale pierwsze zapomnienie weryfikuje jak trudno!

  • Mata strzelecka - komfort, i niezapiaszczony sprzęt to ogromna zaleta.
  • Bipod czyli dwójnogi - stabilna postawa to klucz sukcesu strzelca długodystansowego.
  • Cele reaktywne i tarcze - nie zawsze chcemy strzelać tylko do papieru a opcji jest naprawdę wiele.
  • Multitool - często niedoceniane narzędzie. Jednak gdy w terenie coś zawiedzie albo wymaga dolecenia ujawnia swój potencjał! To jak posiadanie skrzynki z narzędziami w kieszeni. 
AirGun.pl - Militaria i wiatrówki

Jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z tekstem to zapraszamy do kontaktu i komentowania.  

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
phone
phone